מועצת ארגוני הילדים והנוער הינה הגוף היציג הרשמי של 19 ארגוני חינוך ערכי בלתי פורמאלי המוכרים על ידי משרד החינוך ומעניקים מענים ייחודיים למאות אלפי ילדים ובני נוער מכלל הקשת החברתית בישראל, ובדגש על ילדים ובני נוער מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית.

תקופת משבר הקורונה זימנה לארגוני הנוער אתגרים רבים, בעקבות עצירת המפגשים הפרונטליים עם החניכים וביטול המפעלים בחופשת הפסח.

על אף הפגיעה, ארגוני הנוער התמודדו עם המשבר בצורה טובה וגילו יצירתיות רבה. ארגוני הנוער הגדילו את נפח הפעילות שלהם בתקופת משבר הקורונה, פתחו את פעילויותיהם לילדים ובני נוער נוספים שאינם רשומים כחניכים, העבירו את פעילויות הקבוצות לשיח מקוון ב-זום, טיקטוק, אינסטגרם ויוטיוב. ארגונים רבים אף הכפילו את נפח הפעילות מפעמיים בשבוע לארבע פעמיים בשבוע. בנוסף, ארגוני הנוער שילבו פעילות מקוונת עם פעילות שאינה מקוונת באמצעות אתגרים, ערכות פיזיות, שיחות טלפוניות וכד’.

ארגונים רבים, העוסקים ביומיום במשימות לאומיות, רתמו את חניכיהם הבוגרים ומתנדבי שנת השירות למשימות שונות שתרמו לחוסן הלאומי בתקופת הקורונה – חלוקת מזון, חקלאות, סיוע לצוותי הרפואה וכד’.

בתקופת משבר הקורונה, החליטה מועצת ארגוני הילדים והנוער לערוך סקר בקרב בני נוער בישראל, שמטרתו לבחון: האם יש הבדל בין בני נוער שמשתתפים בפעילות חינוך בלתי פורמלית לבני נוער שלא משתתפים במדדים של: חוסן נפשי והתנהגות אחראית מהבחינה החברתית.

את המחקר ערכו גב’ מאיה אשכנזי, פסיכולוגית חברתית וקלינית מומחית, וד”ר רונית עמית ממכון אדווה, בסיוע ומימון מכון מנדל.

המחקר כלל שאלון בן 44 שאלות, המורכב משאלות דמוגרפיות, שאלות הבודקות חוסן נפשי ושאלות הבודקות התנהגות חברתית.

אנו מודים לכל מי שסייע בעריכת המחקר.

סקר הנוער- ניתוח וממצאים