שאלות ותשובות נפוצות

בשני המקרים מדובר בארגון המעניק לנוער חינוך ערכי בלתי-פורמלי איכותי אחרי שעות בית הספר, אך ישנם שני דברים שמבדילים בין התנועה וארגון הנוער:
א. ארגון נוער מתמקד בכלי מקצועי (יצירה ואומנות, הכנה לצה"ל, סיירות, הצלת חיים, צופיות וכדומה), וסביבו מתהווה העשייה החינוכית הערכית, כאשר תנועת נוער מחנכת לתפישת עולם אידיאולוגית ולרוב פוליטית, ובונה את עולמה הערכי סביב אותה התפישה.
ב. בארגון נוער סגל ההדרכה מבוסס על שילוב בין רוב של מדריכים מקצועיים בוגרים לצד מדריכים צעירים, בתנועת נוער רוב המדריכים צריכים להיות מדריכים צעירים.

המציאות השתנתה. הנוער של היום צמא לפעילויות חדשניות ומסקרנות בתחומי עניין אחרים המעסיקים אותו. באמצעות הכלי המקצועי, ארגוני נוער רותמים ילדים ובני הנוער לפעילויות חינוך אטרקטיביות, רלוונטיות ומגוונות המשאירות את החניכים עם טעם של עוד.

לחניך הפעיל בארגון נוער קיימים אפיקי התפתחות רבים (הדרכה, מכינות, שנות שירות וקהילות בוגרים), שכולם מחזקים את תחושת השייכות של החניך, ומאפשרים לו לתרום בחזרה לקהילה.

בתי ספר מהווים פלטפורמה לגיוס חניכי וחניכות ארגון הנוער. חוזר מנכ"ל משרד החינוך המעודכן מיולי 2015 הסדיר את מערכת היחסים בין ארגוני הנוער למנהלי ומנהלות בתי הספר וקרא לפעול לעידוד הצטרפות תלמידים ותלמידות לארגוני נוער.

כן. החל משנת 2014 אפשר לממש את שעות ההתנדבות של המחויבות האישית בכלל ארגוני הנוער המוכרים על ידי משרד החינוך.

מרבית הארגונים גובים תשלום, אך זהו בדרך כלל תשלום סמלי בלבד, כשלרבים מהם מדובר בדמי רצינות בלבד. זאת, מתוך אמונה שתהליך חינוכי מתאפשר על ידי התמדה וסדירות של הגעה, ותשלום סמלי יוצר תחושת מחויבות. עם זאת, כאמור המטרה היא כמובן לאפשר לילדים ובני נוער מכל שכבות האוכלוסייה להצטרף לפעילות, ולכן מדובר בתשלום סמלי אם בכלל.