אודות מועצת ארגוני הילדים והנוער

בשנת 2013 הקמנו את מועצת ארגוני הילדים והנוער כארגון הגג של ארגוני הנוער בישראל במטרה לעבוד לראשונה יחד כארגוני נוער, על מנת להגדיל את מספר הילדים ובני הנוער הלוקחים חלק בפעילות חינוכית ערכית בלתי פורמלית ברחבי הארץ.

המועצה מאגדת, מרכזת ומייצגת את הפעילות ועבודת המטה המשותפת של ארגוני נוער אלו: נוער מד”א, נוער לתת, אחריי, פרחי הדגל, נוע”ם, אות הנוער, עוז, נוער חב”ד, איגי, חוגי סיירות של קק”ל, צבאות השם, קדימה, הצופים הקתולים, מרכז מעשה, הצופים הערבים, אור ישראלי, יחדיו, השומר החדש ועמותת תפוח(נטע).

בנוסף המועצה מאגדת, מרכזת ומייצגת את הפעילות ועבודת המטה המשותפת של מסגרות ההתנדבות לשנת שירות אלו: אות הנוער, אחריי, איגי, בינ”ה, השומר החדש, חוגי סיירות של קקל, כנפיים של קרמבו, מרכז מעשה, אתגרים, נועם, נוער מד”א,  קדימה, נטע, בקהילה, צמרת והחברה להגנת הטבע.

במהלך השנים מיקמנו את מפעל ארגוני הנוער בקטיגורית החינוך הערכי, כמפעל לגיטימי, חי, בועט ומוביל לצד פעולות חינוך ערכיות נוספות ולצד מפעלן המפואר של תנועות הנוער. עשינו זאת בעבודה קשה, בחריצות ובעיקר תוך חתירה למקצוענות בקרב הארגונים בנושאים רבים ביניהם שיתופי פעולה עם משרדי ממשלה, קרנות וכמובן רשויות מקומיות,  וקפיצות מדרגה מקצועיות בתחומי הבטיחות, הבטחון, המפעלים, הכשרת המד”צים ועבודה נכונה ואפקטיבית בתהליכי רגולציה. 

המועצה הביאה ומביאה למרחב שלנו תפיסת עולם מעודכנת זו: 
א. חינוך ערכי לכולם – זה לא מותרות ולא נישה בוטיקית לפריווליגים בלבד
ב. שונות היא עוצמה ולא חסרון 
ג. אין הקבצות ב’ – בשל זמן, היסטוריה וסקטור – המדד הוא מקצועיות ונפח פעילות
ד. התחדשות ויזמות – יש מקום וצורך להתחדשות בפעולה החינוכית, בארגונים חדשים וביוזמות מגוונות 

החזון שלנו

כל ילד, ילדה, נער ונערה בישראל יקבלו הזדמנות אמיתית להשתתף בפעילות פנאי חינוכית ערכית ומקצועית .

מטרות המועצה

המועצה תפעל כארגון גג לפיתוח מפעל ארגוני הילדים והנוער בישראל, על מנת לתרום לבניית חברה טובה יותר, אשר בה פועלים ילדים ובני נוער ערכיים ואכפתיים. המועצה תהווה ארגון גג שיקדם נושאים משותפים לכלל ארגוני הילדים והנוער החברים בה ותתמוך בהם ובגופים ופעולות בעלי פוטנציאל לפעילות המשך לחניכים ובוגרים, תוך ליווי והכוונת ארגונים חדשים נוספים, המעוניינים בכך, לטובת ילדים ובני הנוער בישראל והארגונים החברים מועצה.

פונקציית המטרה (המוטבים הישירים):

מנכ”לי ארגוני הנוער ונשות ואנשי הצוות של במטות הארגונים

תיאורית השינוי

  • ייזום, יצירה והידוק שיתופי פעולה אפקטיביים במרחב הפעולה

  • קפיצות מדרגה מקצועיות ביכולות של מטות הארגונים תוביל לעמידה במטרות

ששת תחומי הפעילות המרכזיים של המועצה:

ייעוץ והכוונה

קשרי ממשל

פרויקטים ארציים

שיתופי פעולה

הכשרות מקצועיות

מחקר ופיתוח

במהלך פברואר 2020 סיימנו תהליך של כשנה לגיבוש כיווני פעולה אסטרטגיים (תכנית חומש). זה היה תהליך מרתק, מעניין ומדייק. עם זאת, כבר במרץ 2020 בתוך משבר הקורונה הבנו כי נדרש לעדכן את האסטרטגיה ובמהלך שנת 2020 הקמנו צוותי עדכון ויישום התכנית האסטרטגית לאור המציאות החדשה.