ימי התפשטות נגיף הקורונה בארץ ובעולם, לא פשוטים עבור החברה, ולבני הנוער בפרט. אלו ימים מבלבלים, מלאים בחוסר ודאות, כשבמקביל הנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך מתעדכנות בכל רגע. ללא מסגרת חינוכית פורמלית וקיום שגרה הכרחית, עלולה להיווצר פגיעה ישירה במצב הריגשי של בני הנוער. מועצת ארגוני הנוער שמחה להוות ארגון הגג של ארגוני הנוער, לתת כלים מקצועיים, עזרה, סיוע וכל מענה, ככל שנדרש, על מנת למזער פגיעה ככל הניתן בילדים ובבני הנוער. דווקא בימים אלו חשובה הפעילות החינוכית הבלתי פורמלית. 

מתחילת המשבר ארגוני הילדים והנוער גילו יוזמה ויצירתיות שאין כמותה, על מנת לשמור על רצף תפקודי של הפעילויות החינוכיות. כך למעשה, הפעולות והמפגשים ממשיכים להתקיים, בימים הקבועים ואף יותר, אך במקום המפגשים הפרונטליים שלא יכולים להתקיים בימים אלו בשל מחלת הקורונה, המדריכים מעבירים את הפעולות אל המרחב הדיגיטלי, באמצעות שיחות Zoom, שיחות וידיאו, סרטוני אתגר שנשלחים לחניכים, חוברות יצירה ועוד.

ארגוני הנוער ממשיכים בפעילות החינוכית הבלתי פורמלית, ומחנכים בכל מצב, מכל מקום ובכל שעה.

 

מרכז מעשה
הארגון שלב פעילותו הוא בשטח, הקים מערך התנדבות לאוכלוסייה המבוגרת, לאזרחים הנמצאים בבידוד ולכל מי שזקוק לסיוע, בכל רחבי הארץ.
במקביל, ממשיך הארגון לקיים את הפעילויות המתוכננות במרחב הדיגיטלי, באמצעות שיחות Zoom.
להרשמה להתנדבות: https://bit.ly/2WVztZQ
לעדכונים נוספים: https://bit.ly/3dGRHEv 

ארגון נוע”ם
בארגון הנוער נוע”ם ממשיכים לשמור על הקשר עם החניכים ועל קהילה חזקה באמצעים הדיגיטליים. בכל מוצאי שבת הארגון מעביר הבדלה אינטרנטית יחד עם אלפי משתתפים, חניכים וחניכות, מדריכים ומדריכות ומשתתפים נוספים. כמו כן, כמו בכל יום שלישי, הפעולות ממשיכות להתקיים בכל רחבי הארץ באמצעות Zoom.
לצפייה ולעדכונים: https://bit.ly/2wMDF3q

ארגון נוער חב”ד
ארגון נוער חב”ד, שחרט על דגלו עשיה חינוכית מקיפה, עבר לפעילות מוגברת כדי לעודד את החניכים הנמצאים בבתים ללא מסגרות חינוכיות. הארגון הקים תוכנית אולפן מיוחדת ומקוונת, הכוללת תכנים לילדים עם שיעורים קלילים ומרתקים, שיעורי היסטוריה, העשרה בנושאי בריאות, טבע וחומרי לימוד, סיפורים מעוררי השראה, זהירות בדרכים, חוגים שונים, תכנית אירוח של מדריכים מהסניפים ועוד. בנוסף, המדריכים מקיימים פעילויות און-ליין באמצעות Zoom, יוצרים קשר טלפוני עם החניכים ומחזקים את הקשר הישיר אף יותר מבשגרה. כמו כן, נפתחו קבוצות וואטספ ייעודיות עם הורי החניכים, בה המדריכים שולחים רעיונות לפעילויות, משחקים, יצירות ועוד.

חוגי סיירות של קק”ל
בכל פעולה המדריכים מאתגרים מחדש את החניכים במגוון דרכים: חידות לזיהוי מקומות ברחבי הארץ, אתגר גידול והנבטת ירקות בבית, מיפוי הבית ועוד מגוון רעיונות בהתאם לרוח הארגון, המתבסס על חינוך לאהבת הארץ, מנהיגות ורעות באמצעות החיבור לטבע ולאדמה.
לצפייה באתגרים השונים: https://bit.ly/2xxhvSM

האות הבינלאומי לנוער 
הארגון ריכז מגוון פעילויות יצירה ו-DIY, טיפים להתמודדות נפשית, הפניה למקומות בהם יש צורך בסיוע ומתנדבים, ומגוון רעיונות כיצד לשמור על הכושר גם כשנמצאים בבית.
במקביל, ממשיך הארגון לקיים בכל יום פעילות באמצעות ZOOM וואטסאפ, עם מגוון נושאים כמו פיתוח תחביבים, שיעורי ספורט ומשחקים נוספים. 
לעדכוני הפעילות באתר הארגון: https://bit.ly/2JrE51L
לצפייה בפעילות השוטפת: https://www.facebook.com/IsraelYouthAward/ 

רשת בתי הנוער “קדימה”
בארגון הנוער קדימה יצרו לו”ז גדוש בפעילויות, סדנאות כושר, סדנאות יצירה, הפצת אתגרים מהנים לחניכים, סדנת בישול, עזרה בלימודים, שאלות ותשובות ועוד. כל סדנה ופעילות תעבור בצורה שונה, דרך הפייסבוק, באמצעות Zoom,לייב באינסטגרם של הארגון וגם בוואטספ. הכל כדי לשמור על מורל גבוה ורצף פעילויות לכלל החניכים הנמצאים בבית בימים אלו.
לצפייה בפעילויות: https://www.facebook.com/kadima.youth/

ארגון “יחדיו”
הארגון הפיק חוברת דיגיטלית מיוחדת לחניכים במגזר החרדי. החוברת עשירה בתוכן לפעילויות בבית ובתוכן לקראת חג הפסח המתקרב אלינו לטובה. בחוברת ניתנה חשיבות גדולה להסבר על הקורונה על מנת להפחית את מפלס החרדה וכדי להגביר את תחושת האחריות והמידע.

נטע@
ארגון הנוער הטכנולוגי של עמותת תפוח, פועל לעידוד מצוינות טכנולוגית ומנהיגות חברתית לילדים ובני נוער בכיתות ה’-יב’, ומכשיר צעירים לעולם המחשבים וההייטק גם בעת משבר. הארגון העביר את הפעילויות המתוכננות למרחב הדיגיטלי, תוך שמירה הדוקה על קשר עם החניכים ושמירה על מצב רוח גבוה גם בימים הקשים, באמצעות הפעלות חברתיות והמשך ההכשרות הטכנולוגיות בדרכים מקוונות. החניכים ממשיכים ללמוד לעצב קומיקסים, ללמוד שפת HTML, ללמוד לפתח אפליקציות ועוד מגוון רחב של נושאים טכנולוגיים, באמצעות שיעורים חיים ומערכת שיעורים מלאה בתכנים מעשירים.
לצפייה בפעילות הארגון: https://bit.ly/2Joy6uT
לעדכונים נוספים: https://bit.ly/3bABZbX 

נוער מד”א
נוער מד”א בחזית המאבק בנגיף הקורונה. מעל 200 בני ובנות נוער מד”א מתנדבים ומתנדבות ברציפות מבוקר עד ערב מאז תחילת המשבר, במוקדים מיוחדים שמד”א הקים. ההתנדבות נעשית תוך עמידה קפדנית בהנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך, ובהישמעות להוראות ייחודיות שניתנו למתנדבים הצעירים. במקביל, מעבירים בני הנוער הסברים כיצד לשמור על היגיינה בתקופה זו ולהימנע מהדבקה והידבקות וממשיכים להוות דוגמה ומופת לחברה הישראלית.
לפעילות נוער מד”א בזמן המשבר: https://bit.ly/2WTwh0U 
לעדכונים נוספים: https://www.mdais.org/itnadvut

שביבת אג’יק
מתנדבי ורכזי ארגון הנוער שביבת אג’יק מסייעים בחלוקת מזון לנזקקים ולאנשים בעלי מגבלת ניידות ביישובים השונים. כמו כן, הארגון מוביל קמפיין חשוב להעלאת המודעות למגיפת הקורונה ולהנחיות בקרב הציבור הערבי. במקביל, הארגון מקיים באופן שוטף שיחות באמצעות Zoom לחשיבה משותפת כיצד ניתן להמשיך לעזור לקהילה.
לצפייה בעדכונים ופעילות הארגון: https://bit.ly/2WXELE7

ארגון פרחי הדגל

ארגון הנוער פרחי הדגל מצא דרכים יצירתיות להעברת תכנים חינוכיים לעשרות אלפי חניכיהם באמצעות רשת טלפונית. לכל ישוב ישנה שלוחה אליה החניכים יכולים להתקשר ולהיות שותפים לפעילות הסניף, להשתתף בחידונים, לנהל שיחה על ערכים ועל מגוון רחב של נושאים נוספים.

השומר החדש
הארגון הכין עמוד עם הוראות הדרכה לפעילות יצירה בבית להכנת עציצים ומגוון פעילויות מעניינות נוספות לילדים שיכולות להעשיר אותם וגם לסייע לחוסן הנפשי שלהם, כמו: יצירת לוח פעילויות לתכנון שבועי, הכנת מקלות ריח מצמחי מרפא, יצירת מכחולים מהטבע הכנת שקיות לבנדר ריחניות לארון הבגדים ועוד.
לפרטים נוספים: http://bit.ly/2QnXGnr

“אחריי!”
חניכי ובוגרי “אחריי!” מכל רחבי הארץ, מגוייסים, כל אחד מביתו, ללקיחת אחריות אישית על הסביבה הקרובה: בודקים האם דייר מהבניין בו הם מתגוררים זקוק לעזרה, האם אחד השכנים זקוק לעזרה עם הילדים או האם ישנו קשיש שפשוט צריך אוזן קשבת (תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות). במקביל, בעקבות המצב, הארגון פירסם לחניכים סרטונים ובהם המדריכים מעבירים אימונים, אותם ניתן לעשות מהבית. האימון נועד כדי להעניק לחניכים אופציה לשמור על כושר ושגרה עם כל המגבלות שמסביב.
להתנדבות: https://bit.ly/3a3qdGB
לעדכונים השוטפים: https://bit.ly/39mSffi 

איגי – ארגון נוער גאה
בארגון העבירו את הפעילויות למרחב הווירטואלי. המדריכים עברו הכשרה מקצועית להעברת הדרכות באינטרנט, כדי שיוכלו לענות על צרכי החניכים, גם כשאין אפשרות לפגישות פנים מול פנים. המדריכים יצרו לו”ז מסודר וגדוש בעשייה, מפגשים, הרצאות ופעילויות העשרה באמצעות הפלטפורמות הדיגיטליות. בין אם זו סדנת כתיבה או שיעור ריקוד, תוכלו לעשות זאת מהבית. כמו כן, הארגון הקים מערך פסיכו-סוציולוגי מקוון, למתן מענה טיפולי לצרכים העולים מבני הנוער, בין היתר לטיפול במצוקות שעולות בעקבות הסגר הכללי.
לסדנאות השונות כאן: https://bit.ly/2QXMYUW 
איגי בטיק טוק: https://bit.ly/3aFRa3q
לקריאת הכתבה במאקו: https://bit.ly/2WUiZ4c

נוער לתת
נוער לתת ממשיכים לתת גם ברגעים הקשים: מדריכי הארגון ממשיכים את קיום הפעילויות באופן מקוון, בכל יום, ומכל מקום, עם מגוון סדנאות, הדרכות, אימונים וירטואליים, סדנאות אמנות ועוד. במקביל, המדריכים ובני הנוער מתנדבים בכל רחבי הארץ, באיסוף וחלוקת חבילות מזון לקשישים וצוותי הרפואה, בצירוף מכתבים מרגשים מהחניכים.
לצפייה בפעילויות: https://bit.ly/34053af
לאתר ארגון לתת: https://bit.ly/2xuT9Jn 

ארגון עוז
הארגון מוסיף עוז לקורונה באמצעות סרטונים מבדרים המועברים ל-6500 חניכים. בכל יום נשלח לחניכים סרטון קצר עם משימה משתנה במגוון נושאים. על החניכים לבצע את המשימה באמצעות צילום סרטון של עצמם מבצעים אותה ולשלוח למדריכים. בכל יום ובכל משחק חדש תוגרל מתנה בין המשתתפים. בנוסף, בארגון יצרו ערב מדריכים שיועבר בלייב, ובו יתקיים שיח מקצועי בין המדריכים כיצד לשפר את הקשר האישי בין חניך למדריך, גם בימים מאתגרים אלו.
לצפייה בסרטונים: https://bit.ly/2wBOMw9 

הצופים הקתולים
חניכי שבט הצופים הקתולים בשפרעם שילבו כוחות יחד עם מחלקת הרווחה בעיריית שפרעם, ובמשך שלושה ימים בשבוע מתנדבים חניכי הסניף בחלוקת מזון חם לקשישים, כדי לעזור להם להתמודד עם מגפת הקורונה ולהקל עליהם עם קניית מוצרי מזון. המתנדבים עוזרים לקשישים במסגרת הוראות משרד הבריאות, כדי למנוע הדבקה או הידבקות.